پرشیا فایل | پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ - Body image questionnaire | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ – Body image questionnaire

  • دسته:
  • قیمت: ۰ تومان
  • تاریخ ارسال : 10 بهمن 1396
  • بازدید : 607 بار
  • تعداد دانلود : 12
  • فرمت فایل : pdf

دانلود رایگان پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ

پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ

هدف پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ: ارزیابی افراد درباره ابعاد تصویر بدنی خویش.

این پرسشنامه شامل ۶۸ ماده است که توسط خود فرد پاسخ داده می‌شود و جهت ارزیابی نگرش فرد درباره ابعاد مختلف ساختار تصویر بدنی طراحی شده است. طبق تعریف کش و پروزینسکی[۲]،نگرش فرد به تصویر بدنی شامل بخش های ارزیابی، شناختی و رفتاری است و آگاهی فرد از سلامتی و یا احساس بیماری را نیز در بر می‌گیرد. ویرایش اول این پرسشنامه در سال ۱۹۸۳ طراحی شد که شامل ۲۹۴ ماده بود و BSRQنامیده شد. در ویرایش دوم، بخش های تکراری حذف شد و بعضی از بخش ها بر اساس ملاک های جدید جابجا شدند. در سال ۱۹۸۵، کش، وینستد و جاندا[۳] از این پرسشنامه جهت یک پژوهش بین المللی در مورد تصویر بدنی استفاده کردند. ازمیان ۳۰۰۰۰ نفر شرکت کننده، ۲۰۰۰ نفر به صورت تصادفی انتخاب شده و بر اساس سن و جنس طبقه بندی شدند.

پرسشنامه تصویر بدنی MBSRQ

روایی بخش های اصلی پرسشنامه توسط برون، کش و میولکا[۴](۱۹۹۰)مورد بررسی قرار گرفت و تایید شد. همچنین پایایی آن ۸۱/۰ گزارش شد.
MBSRQشامل سه مقیاس است:
۱.پرسشنامه مربوط به خود بدن BSRQ(همه سوالات به جز شماره سوالات ارائه شده در دو خرده مقیاس ذیر)
۲.مقیاس رضایت از بخش های مختلف بدنیBASS(سوالات ۶۰ تا ۶۸).
۳.مقیاس مربوط به نگرش فرد در باره وزن (سوالات ۲۰، ۵۶، ۵۷، ۵۸، ۵۹، ۶۶).
در BSRQسه بعد جسمانی غالب هستند: ظاهر بدنی، تناسب بدنی و سلامتی، که هر کدام از این قسمت ها شامل دو حیطه ارزیابی و آگاهی می‌باشد: ارزیابی از ظاهر و آگاهی ازظاهر، ارزیابی تناسببدنی و آگاهی ازتناسب بدنی، ارزیابی سلامتی و آگاهی از سلامتی. هر کدام از این حیطه ها ۵ نمره دارد، به این ترتیب که نمره ۱ برای کاملا مخالف و نمره ۵ برای کاملا موافق در نظر گرفته شده است. امتیاز بالاتر، نشان دهنده رضایت بیشتر می باشد. در [۵]BASSرضایت از بخش عای مختلف بدن شامل صورت ، بالا تنه، میان تنه و پایین تنه، قوام عضلات، وزن و قد و ظاهر کلی می باشد که امتیاز ۱ برای حالت کاملا ناراضی و ۵ برای حالت کاملا راضی محاسبه شده است.

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *