پرشیا فایل | پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون - Sarahson's Anxiety Test | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

30 درصد تخفیف در خرید محصولات با کد persiafile30

پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون – Sarahson’s Anxiety Test

 • دسته: ,
 • قیمت: ۰ تومان
 • تاریخ ارسال : 30 خرداد 1397
 • بازدید : 1652 بار
 • تعداد دانلود : 59
 • فرمت فایل : pdf
 • حجم فایل : 325KB

دانلود رایگان پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون

پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون -Sarahson's Anxiety Test Questionnaire

شیوه نمره گذاری پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون :
اضطراب امتحان مجموعه ای از پاسخهای جسمی، روانشناختی و رفتاری است که در هنگام آماده شدن برای یک امتحان و انجام آزمون مشخص میشود. به دلیل عواقب منفی این نوع از اضطراب به خصوص در دانش آموزان و دانشجویان، روانشناسان همواره در پی ارزیابی صحیح و درمان آن بوده اند. از جمله ابزارهایی که برای ارزیابی و تشخصی اضطراب امتحان به کار میرود پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون است.

پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون  دارای ۳۷ گویه است که باید در مدت ۱۱ الی ۱۵ دقیقه به صورت “بلی و خیر به آن پاسخ داده شود. هر چه نمره فرد در این پرسشنامه بالاتر باشد نشان دهنده اضطراب امتحان بیشتر است. با توجه به مشخصات روانسنجی مناسب و وجود نمرات برش استاندارد برای این پرسشنامه، استفاده از آن در سنجش اضطراب امتحان بسیار مناسب است.

روایی و پایایی پرسشنامه اضطراب امتحان ساراسون :

روایی و پایایی این پرسشنامه در مطالعات متعددی سنجیده شده و با ضریب آلفا کرونباخ ۰/۸۸ و همسانی درونی ۰/۹۵ و روایی معیار برابر ۰/۷۲ به دست آمده است که در مجموع قابل قبول میباشد.

تعریف اضطراب:

عموماً اضطراب و ترس در سال‌های اولیه زندگی رایج است اما اضطراب از مدرسه و خصوصاً امتحان، بین سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی شروع می شود و در ۲۵% از دانش‌آموزان اضطراب امتحان آسیب‌زا بوده و با افزایش سن میزان آن افزایش می‌یابد و عملکرد تحصیلی دانش‌آموز را تحت تأثیر قرار می‌دهد.اصطلاح کلی اضطراب امتحان، به نوعی از اضطراب با هراس اجتماعی خاص اشاره دارد که فرد را درباره توانایی‌هایش دچار تردید می‌کند و نتیجه ناتوانی مقابله با موقعیت‌های دشوار مانند امتحان است.

موقعیت‌هایی که فرد را در معرض ارزشیابی قرار داده و نیازمند حل مشکل هستند. بنابراین می‌توان گفت، فرد مضطرب، در امتحان، مواد درسی را می‌داند اما شدت اضطراب مانع از آن می‌شود که او معلومات خود را نشان دهد. به این ترتیب، اضطراب امتحان نوعی اشتغال ذهنی به خود است که به نگرانی یا تحقیر خود و ارزیابی شناختی منفی از خود (یادم نمی‌آید، باید بیشتر می‌خوندم، همیشه گیجم، چرا یادم نمیاد؟…)، عدم‌تمرکز حواس و واکنش‌های فیزیولوژیک نامطلوب مثل تپش قلب؛ پریدگی رنگ، خشکی دهان، عرق کردن کف‌دست، لرزش دست و صدا و …. منجر می‌شود.

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

افزودن دیدگاه

 1. علی گفت:

  عالییییییییییییییییییییییییییییییی
  لاااااااااااااااااایک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *