پرشیا فایل | تاثیرمصرف مکمل گلوتامین بر استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت استقامتی شدید | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

تاثیرمصرف مکمل گلوتامین بر استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت استقامتی شدید

  • تعداد دانلود : 1
  • فرمت فایل : pdf
  • حجم فایل : 3mb
  • تعداد برگه: 97

دانلود رایگان پایان نامه کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی
عنوان کامل:
تاثیر یک هفته مصرف مکمل گلوتامین بر استرس اکسیداتیو ناشی از یک جلسه فعالیت استقامتی شدید

تاثیرمصرف مکمل گلوتامین بر استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت استقامتی شدید

هدف از این مطالعه ارزیابی تاثیر یک هفته مکمل یاری گلوتامین بر استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت بود. نوزده مرد جوان، سالم و غیر سیگاری به طور داوطلبانه در این مطالعه شرکت کردند. آزمودنی ها به طور تصادفی و با الگوی دوسویه کور با گروه کنترل به دو گروه دارونما ( ۱۰ نفر) و گلوتامین ( ۹ نفر) تقسیم شدند. آزمودنی های گروه گلوتامین محلول گلوتامین ( ۱۵ / ۰ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن + ۱۵ گرم شیرین کننده + ۲۵۰ میلی لیتر آب) و گروه دارونما محلول شیرین شده بدون گلوتامین ( ۱۵ گرم شیرین کننده + ۲۵۰ میلی لیتر آب) را به مدت یک هفته مصرف کردند و سپس ۱۴ کیلومتربا آخرین توان دویدند.

آزمودنی ها در طول مدت فعالیت به دلخواه آب مصرف می کردند. خون گیری از ورید آرنجی قبل از مصرف مکمل و ۵ / ۲ ساعت قبل از فعالیت استقامتی شدید به صورت ناشتا و همچنین بلافاصله و یک ساعت پس از فعالیت انجام شد. ظرفیت آنتی اکسیدانیتام ( TAC) فقط در گروه گلوتامین، بلافاصله پس از فعالیت نسبت به قبل آن به طور معنی داری افزایش نشان داد (۰۵ /۰ >P ).

در گروه گلوتامین، گلوتاتیون احیا شده( GHS ) پس از مصرف مکمل، بلافاصله و یک ساعت پس از فعالیت نسبت به قبل از مصرف مکمل افزایش معنی داری نشان داد، درحالیکه در گروه دارونما فقط یک ساعت پس از فعالیت معنی دار بود _ (۰۵ /۰ >P ). غلظت مالون دی آلدئید( MDA )، فقط در گروه دارونما یک ساعت پس از فعالیت نسبت به قبل از آن افزایش معنی دار نشان داد (۰۵ /۰ >P ). به نظر می رسد مصرف ۷ روز مکمل گلوتامین توانسته است از طریق اثرگذاری بر عناصر آنتی اکسیدانی باعث کاهش استرس اکسیداتیو شود. …

واژه های کلیدی: گلوتامین، استرس اکسیداتیو، گلوتاتیون احیاشده

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *