پرشیا فایل | تأثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت با استفاده از تحلیل موجک | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

30 درصد تخفیف در خرید محصولات با کد persiafile30

تأثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت با استفاده از تحلیل موجک

  • تعداد دانلود : 5
  • فرمت فایل : pdf
  • حجم فایل : 2.25mb

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
رشته حسابداری
با عنوان:

تأثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت های دارویی و شیمیایی با استفاده از
تحلیل موجک در بورس اوراق بهادار تهران (با توجه به نوسان پذیری بازده)

تأثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت با استفاده از تحلیل موجک

چکیده این پایان نامه به شرح ذیل میباشد:

تحقیق حاضر به بررسی رابطه ی بین بازده سهام و ریسک سیستماتیک در افق های زمانی میان مدت و بلندمدت و بررسی تأثیر میزان نوسانات بازار بر رابطه ی فوق در شرکت های دارویی و شیمیایی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران در بازده زمانی ۱۳۸۷ الی ۱۳۹۲ میپردازد.

در بازار سرمایه یکی از مهم ترین مباحث ارتباط بین ریسک و بازده است، مخصوصاً ریسک سیستماتیک؛ زیرا اعتقاد براین است که بازده سهام فقط تابعی از ریسک سیستماتیک است. تحقیقات بسیاری در زمینه بررسی رابطه ی بین ریسک ومدل (CAPM بازده انجام شده است. از جمله این تلاش ها، تحقیقی است که توسط شارپ انجام شد. او با معرفی مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای) فرض کرد که بین ریسک سیستماتیک و بازده اوراق بهادار رابطه ی خطی ساده ومثبتی وجود دارد.
به منظور آزمون فرضیات تحقیق ابتدا دوره تحقیق را بر اساس وارایانس شاخص صنعت داروسازی و شیمیایی به دو دسته دوره های پر نوسان و کم نوسان تقسیم شده است. سپس اطلاعات مربوط به ریسک سیستماتیک و و با موجک دابشیز (DWT) بازده سهام در دوره های پر نوسان و کم نوسان را با روش تبدیل موجک گسسته همپوشانی به دوره زمانی کوچک تر تجزیه نموده، سپس به منظور آزمون فرضیه های تحقیق، از MATLAB 4 با استفاده از نرم افزارتحلیل رگرسیون استفاده شده است.

نتایج آزمون فرضیه های تحقیق نشان می دهد رابطه معناداری بین ریسک سیستماتیک و بازده در دوره زمانی پر نوسان درافق های زمانی میان مدت و بلندمدت وجود دارد. همچنین در دروه های زمانی کم نوسان نیز در افق های زمانی میان مدت رابطه معناداری میان ریسک سیستماتیک و بازده وجود دارد ولی فقط در افق زمانی بلندمدت ۱۸۲ روزه رابطه معنادار میان ریسک و بازده به اثبات میرسد.

واژگان کلیدی: ریسک سیستماتیک، شاخص ریسک سیستماتیک (بتا)، بازده سهام، تحلیل موجک

قسمتی از مقدمه پایان نامه تأثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت با استفاده از تحلیل موجک :

سرمایه گذاری یک امر ضروری و حیاتی در جهت رشد و توسعه اقتصادی هر کشور است. برای اینکه وجوه لازم جهت این سرمایه گذاری فراهم آید، باید یکسری منابع برای تأمین سرمایه وجود داشته اینکه وجوه لازم جهت این سرمایه گذاری فراهم آید، باید یکسری منابع برای تأمین سرمایه وجود داشته باشد. بهترین منبع برای تأمین سرمایه پس انداز های مردم یک جامعه است. بورس اوراق بهادار بهترین مکانیزمی است که امکان استفاده از پس اندازها را در بخش تولید فراهم میآورد. پس بورس از یک طرف پس انداز های سرگردان را به سمت تولید سوق می دهد و از طرف دیگر احتیاجات مالی شرکت ها ومؤسسات را برآورده می کند. (شفیع زاده، علی، ۱۳۷۵)
اصل ثابتی در فرهنگ سرمای هگذاری وجود دارد مبنی بر اینکه سرمای هگذار از ریسک و خطر گریزان است و به سوی بازده و سود تمایل دارد. به همین خاطر است که سرمایه گذاران ریسک گریز ازورود سرمایه خود به جایی که خطر و ریسک وجود دارد یا افق نامشخصی در برابر سود و اصل سرمایه شان هست، امتناع می کنند؛ اما آیا می توان جایی را پیدا کرد که سرمای هگذاری در آن ریسک نداشته باشد؟ ریسک و خطر از دست دادن اصل و فرع سرمایه در همه جا هست، بعضی سرمای هگذاری ها پرخطرند و برخی کم خطر. سرمایه گذار با توجه به میزان خطر و ریسک سرمایه گذاری، انتظار سود و بازده متناسب را دارا میباشد.

معمولاً سرمایه گذاران به وسیله ی تجزیه و تحلیل های مالی خود به دنبال بازد هی متناسب، یا توجه به ریسک مربوط می باشند. در یک بازار متعارف که در آن عوامل بازار واجد اطلاعات می باشند، بازده بالا همواره ریسک بالاتری را نیز به دنبال خواهد داشت. این موجب میشود که همواره تصمیم گیری جهت سرمایه گذاری بر اساس روابط میان ریسک و بازده صورت گیرد و یک سرمایه گذار همواره دو فاکتور ریسک و بازده را در تجزیه و تحلیل و مدیریت سبد سرمایه گذاری های خود مدنظر قرار دهد؛ به عبارت دیگر، سرمایه گذاری به عنوان یک تصمیم مالی همواره دارای دو مؤلفه ی ریسک و بازدهی بوده که مبادله ی این دو، ترکیب های گوناگون سرمایه گذاری را عرضه میکند.

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *