پرشیا فایل | مقایسه خویشتن پنداری دانشجویان دختر با آرایش و بدون آرایش دانشگاه آزاد | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

مقایسه خویشتن پنداری دانشجویان دختر با آرایش و بدون آرایش دانشگاه آزاد

  • تعداد دانلود : 4
  • فرمت فایل : doc

 

دانلود رایگان پایان نامه کارشناسی رشته مشاوره
با عنوان:

مقایسه خویشتن پنداری دانشجویان دختر با آرایش و بدون آرایش دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

مقایسه خویشتن پنداری دانشجویان دختر با آرایش و بدون آرایش دانشگاه آزاد

چکیده پژوهش به شرح ذیل میباشد:

پژوهش انجام شده در مورد مسئله رابطه بین خود پنداره و آرایش است. فرضیه این پژوهش عبارت بود از اینکه بین خودپنداره دختران با آرایش و دختران بدون آرایش تفاوت معنی داری وجود دارد. در این پژوهش از روش نمونه گیری تصادفی طبقه ای استفاده شده است. نمونه مورد نظر از دانشجویان دختر دانشگاه آزاد (واحد قزوین) می باشد. این نمونه شامل ۱۰۰ نفر که ۵۰ نفر دختران با آرایش و ۵۰ نفر دختران بدون آرایش هستند. لازم به ذکر است که به دلیل محدودیت‌هایی از نمونه ۵۰ نفری دختران بدون آرایش کاسته شد و این نمونه به ۹۳ نفر رسید.

در تجزیه و تحلیل داده ها از ارزش آماری T برای گروههای مستقل استفاده شده است که ابزار مورد استفاده در این پژوهش پرسشنامه خودپنداره کارل راجرز است.

در بررسی به عمل آمده نتایج حاکی از این است که بین خودپنداره دختران با آرایش و بدون آرایش تفاوت معنی داری وجود دارد. بطوری که افراد با آرایش از خودپنداره مثبت بالاتری برخوردار هستند یعنی به خود واقعی شان نزدیک تر هستند. آنچه را که می توان در آخر ذکر کرد این است که بیشتر افراد این پژوهش از خودپنداره پایینی برخوردار هستند بطوری که از ۹۳ نفر فقط ۲۸ نفر دارای خودپنداره نرمال بودند.

بخشی از مقدمه:

«خودت را بشناس» سخنی است که از روزگاران قدیم خردمندان به آن اهمیت بسیاری داده اند ولی قدر و اهمیتش در این زمانه از همیشه بیشتر است. خودشناسی فقط از راه اندیشیدن توأم با ملامت خویش و تأمل در حال دیگران و درباره روابط ما با افراد دیگر حاصل می شود. فکر و اندیشه در کار خویش، خواه و ناخواه همراه با کار درون بینی است. انسان باید در ضمن این عمل، حالات ذهنی، ضربان قلب، کنش، وجدان، انگیزه، امیال و بیزاری های خود را نیز مورد توجه کامل قرار دهد. باید این حالات را نه فقط به همان گونه که وجود دارد بشناسیم بلکه آنکه را ارزیابی نموده راجع به هر کدام نظر خوب یا بد یا بی اثر بدهیم و روشن سازیم که آیا ریشه‌های دراز و صورت دائمی دارند یا موقت و گذران هستند.

بی شک خودشناسی بزرگترین خدمت انسان به خودش است لازم است احکامی که انسان را به رستگاری می برد از عقاید و ایدئولوژی های دیگر تفکیک گردد. در این راستا اول باید انسان را شناخت و بعد کمبودها و دردهایش را یافت و واقعیت ها را که لازم است بررسی نمود و به گفتۀ «کامیل فلاماریون» هأهت شناس فرانسوی «ما چیزی را که می فهمیم حق انکار آن را نداریم» برای بررسی مسائل پیچیده خودشناسی نه تنها از دانش و علوم تجربی بلکه از تفکر، تعقل، الهام، علوم باطنی و بالاخره از وی هادیان بشر نیز باید استفاده کرد.

بخشی از اهمیت و ضرورت تحقیق:

آنچه را که باید در برخی از نظریه ها به آن توجه کرد این است که واقعیت هر پدیده صرفاً همان چیزی است که فرد خودش برداشت می کند. واقعیت برای هر فرد آن چیزی است که در قالب مرجع قیاس درونی و جهانی ذهنش در لحظه خاصی از زمان قرار دارد به عبارت دیگر، واقعیت مؤثر واقعیتی است که بوسیله فرد ادراک می شود و ضرورت آن به این نحوۀ می توان اشاره کرد که درک رفتار هر فرد فقط از دیدگاه خود ولی امکان پذیر است و رفتار هر فردی باید در قالب قیاس درونی کل سازمان یافته مورد بررسی قرار گیرد.

آنچه باعث رشد شخصیت فردی می شود کلیه رفتارهایی است که به وسیله تمایل ذاتی او به تحقیق «خود» بر انگیخه و هدایت می شود و این تمایل ذاتی در درجه اول به حفظ و تعالی اورگانیسم از راه ارضای نیازهای جسمانی توجه دارد. اما مهم آن که تمایل به تحقیق خود معیاری است که بوسیلۀ آن تمام جنبه های فرد مورد ارزیابی قرار می گیرند و فرد به این طریق کلیه تجاربی که در جهت تعالی و بقای خود هست به طور مثبت ارزشگذاری می کند…

بخشی از منابع:

اتکینسون، ریتال و همکاران (۱۳۷۸) زمینه روان شناسی هیلگارد (ویرایش اول) (ترجمه: محمد نقی برهانی و همکاران) تهران: رشد

– احدی حسن، نبی جمالی شکوه السادات، (۱۳۷۱) علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی و تطبیق آن با روان شناسی جدید، تهران: دانشگاه علامه طباطبایی.

– استروسکال: ف: (۱۳۷۲) تأثیر تعلیم و تربیت در شخصیت کودک (ترجمه: نازلی اصغر زاده) تهران: دنیای نو.

– ایزدی، سیروس (۲۵۳۶) روان شناسی شخصیت از دیدگاه مکاتب.

– بنجامین جی ساروک و همکاران (۱۳۸۲) روان شناسی کاپلان: علوم رفتاری، روان پزشکی بالینی (ویرایش نهم) تهران: ارجمند.

– بهاری، شهریار (۱۳۶۶) انسان شناسی نظری، تهران: سمت.

– راهورفی ـ کارن (۱۳۷۱) عصبیت و رشد آدمی (ترجمه جعفر مصفا) نشر بهجت.

– روژه موکیلی (۱۳۷۱) عقده های روانی ترجمه محمد رضا شجاع نوری (چاپ اول) مشهد: آستان قدس رضوی

 

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *