پرشیا فایل | اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی دانش آموزان پایه ابتدایی | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی دانش آموزان پایه ابتدایی

  • دسته:
  • قیمت: ۰ تومان
  • تاریخ ارسال : 22 اردیبهشت 1397
  • بازدید : 356 بار
  • تعداد دانلود : 7
  • فرمت فایل : doc
  • حجم فایل : 723kb

دانلود رایگان اقدام پژوهی پایه ابتدایی
با عنوان:
چگونه توانستم  از اسلام گریزی دانش آموزانم جلوگیری نمایم ؟

اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی دانش آموزان پایه ابتدایی

 

چکیده اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی دانش آموزان به شرح ذیل میباشد:

علاقه مند نمودن به اسلام و آموزش شئونات اسلامی و اخلاق حسنه یعنی شناخت آموزه های دین، تبدیلاین شناخت ها به باورهای قلبی و به کاربستن این باورها در رفتارهای فردی و اجتماعی. در نتیجه، افراد درفرایند تعلیم و آموزش اخلاق و رفتار اسلامی، به گونه ای تربیت می شوند که در گرایش های شان نسبت به زندگی، اعمال و تصمیم های شان و در برخورد با تمام امور، همواره حاکمیت ارزش های الهی را احساس کنند.

در چنین نظامی علاوه بر ایجاد نظم ذهنی، دانش آموزان به گونه ای تربیت می شوند که دانش را صرفا برای ارضای کنجکاوی های فکری یا منافع دنیوی کسب نمی کنند، بلکه منطقی و متقی بار می آیند و فراهم آوردن موجبات رفاه مادی، معنوی و اخلاقی خانواده، ملت، خود و دیگران را وجهه ی همت خویش قرار می دهند.

در این نوع از تربیت، هدف تنها کسب معرفت نیست، بلکه رشد و شکوفایی موزون همه ی ابعاد وجودی انسان مورد توجه قرار دارد.اهمیت معلم در اسلام، بیانگر نقش و کاربرد او در جامعه است. اگر نقش معلم حیاتی نبود اسلام تا این حد به او بها نمی داد. در اسلام معلم از چنان ارزش و جایگاهی برخوردار است که خداوند در نخستین آیات نازل شده بر پیامبر)ص(، خودش را معلم معرفی می کند: «بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت، بخوان! و پروردگارت کریم ترین است، همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست. »(علق، ۱ـ۵). پیامبر(ص)

ارزش و جایگاه رفیع معلم اختصاص به اسلام ندارد. در گفته های غیر مسلمانان نیز نشانه هایی از مقام بلند معلم دیده می شود. ارسطو می گوید: «کسانی که کودکان را تربیت می کنند باید بیش از افرادی که آنان را بار می آورند مورد احترام قرار گیرند، زیرا اینان تنها به کودک زندگی می بخشند، در حالی که معلمان هنر بهتر زیستن را به او یاد می دهند».

بخشی از مقدمه اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی دانش آموزان:

هدف از پیشگیری از اسلام گریزی و آموزش اخلاق و رفتار اسلامی، حضور قرآن و سیره معصومین)ع( درمتن زندگی دانش آموزان است. ما با تعلیم مسائل دینی و با روش های مطلوب و خاص می توانیم در دانشآموزان درک و شعور دینی ایجاد کنیم. اگر تلاش همه ما بر این باشد که از طریق روح حاکم بر تمامی برنامه های رسمی و غیررسمی (فوق برنامه و مکمل) تربیت، تزکیه و تأدیب صورت گیرد و مفاهیم نظری به صورت «رفتار دینی» درآید، می توانیم ادعا کنیم که آموزش اخلاق و رفتار اسلامی تا حد زیادی تحقق پیدا کرده است. آنچه با توجه به مقتضیات زمان در آموزش اخلاق و رفتار اسلامی باید مدنظر قرار گیرد، اصلاحات در روش های آموزش اخلاق و رفتار اسلامی است.

مدیریت مراکز آموزش و پرورش ما با توجه به تفاوت های فردی در دانش آموزان، اصل زیبایی شناسی و ابزار هنر را بویژه در غنی سازی، اوقات فراغت و فوق برنامه باید لحاظ کنند وحدت نداشتن در بینش و منش و همچنین وحدت نداشتن در هدف و خط مشی، از عوامل مهم آسیب شناسی آموزش اخلاق و رفتار اسلامی در جامعه ما به شمار می آید. فضا و آموزش اخلاق و رفتار اسلامی بین مراکز متولی آموزش اخلاق و رفتار اسلامی مثل رسانه ها، نهادهای فرهنگی و هنری در جامعه موجب تضاد تربیت و سرگردانی نسل جوان ما در جامعه شده است. اگر یکپارچگی به مفهوم واقعی کلمه در ساختار و تشکیلات، با رویکرد تلفیق فعالیت های آموزش و پرورش شکل منسجم خود را پیدا نکند، قطعاً آسیب پذیری نسل جوان ما در آینده بیشتر از گذشته خواهد بود.در همین مسیر باید به جاذبه های دینی با توجه به استعداد جامعه و جایگاه دین در عرصه بین المللی و بحث جهانی شدن توجهی دقیق و زیرکانه داشت….
اقدام پژوهی جلوگیری از اسلام گریزی.

رایگان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *