پرشیا فایل | اثرات لینالول بر الگوی فعالیت نورونی حلزون و بر همکنش با مکانیسم های سلولی دخیل در القای فعالیت صرعی | پرشیا فایل

پرشیا فایل

دانلودپایان نامه،پرسشنامه،پاورپوینت،اقدام پژوهی،پروپوزال

اثرات لینالول بر الگوی فعالیت نورونی حلزون و بر همکنش با مکانیسم های سلولی دخیل در القای فعالیت صرعی

  • تعداد دانلود : 0
  • فرمت فایل : pdf
  • حجم فایل : 8mb

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته زیست شناسی (فیزیولوژی جانوری)
با عنوان:

اثرات لینالول بر الگوی فعالیت نورونی حلزون و بر همکنش با مکانیسم های سلولی دخیل در القای فعالیت صرعی

اثرات لینالول بر الگوی فعالیت نورونی حلزون و بر همکنش با مکانیسم های سلولی دخیل در القای فعالیت صرعی

 

چکیده پژوهش به شرح ذیل میباشد:

لینالول، مونوترپن الکلی است که در اسانس روغنی تعدادی از گیاهان آروماتیک وجود دارد. این ترکیب اثرات ضد التهابی، ضد درد و انواعی از اثرات بیولوژیک بر سیستم عصبی را داراست. در تحقیق حاضر، ما تکنیک ثبت داخل سلولی را برای مطالعه اثرات لینالول بر فعالیت نورون­های حلزون به کار بردیم. اعمال لینالول (mM 1/0) به سرعت فرکانس پتانسیل­های عمل خود­به­خودی را افزایش و شیب فاز رپلاریزاسیون و دوره و دامنه پتانسیل هایپرپولاریزان متعاقب را کاهش داد. لینالول همچنین دامنه پتانسیل­ عمل را کاهش داد اما به نظر می­رسد این تاثیر نتیجه دپلاریزاسیون آهسته غشاء باشد و نه مهار مستقیم کانالهای سدیمی زیرا با تثبیت ولتاژ استراحت غشاء در حدود کنترل (با تزریق مداوم جریان منفی) کاهش دامنه پتانسیل­های عمل هم حذف ­گردید. اعمال لینالول( mM2/0)به تدریج الگوی فعالیت را از حالت منظم به فعالیت انفجاری تغییر داد که این الگوی فعالیت بعد از شستشو با رینگر نرمال به آهستگی برگشت­پذیر بود.

فعالیت انفجاری در حضور نیفدیپین (مهارکننده اختصاصی کانالهای کلسیمی L-type)کاهش و در حضور نیکل کلرید (مهارکننده غیر اختصاصی کانالهای کلسیمی) حذف شد. افزودن H89 (مهارکننده­ پروتئین کینازA) و کلریترین (مهارکننده­ پروتئین کینازC) فعالیت انفجاری القاء شده توسط لینالول را حذف کرد و سبب بازگشت پتانسیل­های عمل منفرد و منظم شد. این نتایج پیشنهاد می­کند لینالول می­تواند فعالیت صرعی را بویژه از طریق مهار کانال­های پتاسیمی در نورون­های حلزون القاء نماید. به نظر می­رسد تاثیر مستقیم لینالول بر کانال­های یونی در تغییر فعالیت نورون­ها نقش داشته باشد که با شروع سریع تاثیر لینالول مطابقت دارد، اما با توجه به تاثیر مهارکننده­های پروتئین کینازها این تاثیر به تعدیل غیرمستقیم از طریق فسفریلاسیون کانال­های یونی نیز وابسته است.

بیان مساله

صرع از جمله اختلالات سیستم عصبی مرکزی است که درآن یک ناحیه محدود مغزی ویا نواحی گسترده­ای از مغز فعالیت­های کنترل نشده خود­بخودی نشان می­دهند. این بیماری مجموعه­ای ازسندرم­های جداگا­نه است که یا اولیه­اند ویا متعاقب صدما­ت مغزی به وجود می­آیند. کانون صرع­زا می­تواند به وسیله فاکتورهای متفاوت و متنوع ژنتیکی و محیطی ایجاد شود (Cavalheiro et al., 1991; Lopez da Silva et al., 1992). شواهدی مبنی بر دخالت تغییر در سیستم­های نوروترنسمیتری مختلف به ویژه گلوتامات، آسپارتات و گابا در ایجاد صرع وجود دارد (Pinto et al., 2005). به طور کلی تغییر در الگوی فعالیت سیناپس­ها و مختل شدن عملکرد کانال­های یونی، بعنوان مکانیسم­های اصلی زمینه­ساز حمله­های صرعی شناخته شده­اند (Nobels, 2003; Wuttke and Lerche, 2006).

اسانس­های گیاهی[۱] و انواع عصاره­های گیاهی از رایج­ترین فراورده­های استخراجی از گیاهان هستند که در طب سنتی و نوین جهت درمان صرع مصرف می­شوند.اسانس­های روغنی به دلیل تبخیر شدن در دماهای معمولی روغن­های فرار نیز نامیده می­شوند. ترپن­ها[۲] و فنیل­پروپانوئیدها[۳] دو دسته گسترده از اسانس­های روغنی هستند (de Almeida et al., 2011).این محصولات حاوی طیف وسیعی از ترکیبات با ویژگی­های ساختمانی متنوع هستند که برخی از آنها قادرند از بروز الگوی فعالیت صرعی در نورون­ها جلوگیری کنند. اثرات درمانی چنین ترکیباتی غالباً برایند برهم کنش و تاثیر چندین ترکیب است که می­توانند تقویت کننده (سینرژیک) یا مخالف هم باشند. تصور عمومی مبنی بر بی­ضرر بودن فراورده­های گیاهی باعث شده که در بسیاری موارد بیماران به خود درمانی با چنین محصولاتی روی آورند و حتی پزشک معالج خود را از مصرف چنین ترکیباتی آگاه نکنند که می­تواند برهم­کنش نامطلوب با داروهای تجویز شده توسط پزشک را به دنبال داشته باشد (Spinella, 2001; Ruha et al., 2003). شناسایی مکانیسم­های دخیل در اثرات فراورده­ای گیاهی با پتانسیل درمانی می­تواند ضمن کمک به کاربرد موثرتر آنها در درمان صرع از بروز برهم­کنش­های نامطلوب نیز جلوگیری نماید.

مونوترپن­ها از جمله رایج­ترین ترکیباتی هستند که هم در فراورده­های گیاهی با اثر صرع زا[۴] و هم فراورده­هایی با اثرات ضد صرعی حضور دارند (Burkhard et al., 1999).این ترکیبات با فرمول مولکولیC10H16 به طور وسیعی در گیاهان و به ویژه در اسانس­های روغنی یافت می شوند (Ishida, 2005) و با تعدیل سیستم گاباارژیک و گلوتاماترژیک اثرات ضد صرعی خود را اعمال می­کنند (Sayyah et al., 2004). به برخی از مونوترپن­ها از جمله لینالول[۵]،اوجنول[۶]،منتول[۷] و لیمونن[۸]اثرات ضد­صرعی نسبت داده شده است(Burkhard et al., 1999).

لینالول، مونوترپنی است که به عنوان ترکیب اصلی در بسیاری از اسانس­های روغنی معطر وجود دارد. مطالعات متعددی تاثیر آرام­بخشی و ضد صرعی لینالول را گزارش کرده­اند. گیاهانی مانند گشنیز Coriandrum sativum و برگ­بو Laurus nobilisکه در طب سنتی به عنوان ترکیبات ضد تشنج به کار رفته و اثرات ضد صرعی آنها تایید شده حاوی لینالول هستند (Elisabetsky et al., 1995; Sayyah et al., 2002). اثرات آرام­بخشی و خواب­آوری روغن Aniba rosaeodora، به میزان بالای لینالول در آن نسبت داده شده است (de Almeida et al., 2009a).

رسپتورهای NMDAنقش کلیدی در تولید وگسترش حملات صرعی دارند. جلوگیری از رهایش و تاثیر تحریکی گلوتامات از طریق مهار رقابتی رسپتورهای NMDA به عنوان مکانیسم اصلی اثرات ضد صرع این مونوترپن پیشنهاد شده است. در تحقیقات مختلف نشان داده شده است که لینالول اثر ضد تشنجی خود را از طریق اثر مهاری روی متصل شدن گلوتامات در کورتکس موش صحرایی و تاثیر بر روی انتقالات گاباارژیک و گلوتاماتارژیک ایجاد می­نماید (Brum et al., 2001). de Almediaوهمکاران با توجه به تاثیر این روغن در کاهش تحریک­پذیری عصبی و کاهش دامنه­ پتانسیل عمل در عصب سیاتیک و نظر به فقدان رسپتورهای NMDA یا گابا در تنه­ی عصب پیشنهاد کرده­اند که این تاثیر تا حدودی از طریق تاثیر بر کانال­های یونی مانند مهار کانال­های سدیمی وابسته به ولتاژ یا افزایش کنداکتانس پتاسیمی اعمال می­شود (de Almedia et al., 2009). از آن جایی که تعدیل کانال­های وابسته به ولتاژ به وسیله داروها یک اصل درمانی است، لینالول ممکن است از این طریق با فرآیندهای سلولی مرتبط با صرع تداخل نماید.

فهرست مطالب گرداوری شده:

فصل اول: مقدمه

۱-۱) بیان مساله ۲

۱-۲) دلایل استفاده از نورونهای حلزون ۵

فصل دوم: مروری بر تحقیقات پیشین

۲-۱) صرع ۸

۲-۲) اسانس­های گیاهی ۹

۲-۳) اثرات بیولوژیک اسانس های گیاهی۱۰

۲-۳-۱) اثرات سیتوتوکسیک اسانس­ها ۱۰

۲-۳-۲) اثرات موتاژنیک اسانس­ها در سطح هسته و سیتوپلاسم ۱۰

۲-۳-۳) اثرات انتی موتانژنیک اسانس­ها۱۰

۲-۳-۴) اثرات سرطان­زایی اسانس­ها۱۱

۲۴) ترکیبات اسانس­ها و عملکرد آن­ها روی سیستم عصبی مرکزی و محیطی…… ۱۱

۲-۴-۱) اکالیپتول ۱۲

۲-۴-۲) اوجنول ……………………………………………………………………………………………..۱۳

۲-۴-۳)منتول ۱۳

۲-۴-۴) سیترونلول ۱۴

۲-۴-۵) لینالول۱۵

۲-۵) کانال­های یونی و مشارکت آنها در فعالیت الکتریکی نورون ها…………………… ۱۷

۲-۵-۱)کانال های کلسیمی ……………………………………………………………………………..۱۷

۲-۵-۲) کانالهای پتاسیمی …………………………………………………………………………….. ۱۹

۲-۵-۲-۱) کانال های پتاسیمی وابسته به ولتاژ ………………………………………………… ۱۹

۲-۵-۲-۲) کانالهای پتاسیمی وابسته به کلسیم ………………………………………………. ۲۰

۲-۵-۳) کانالهای سدیمی ………………………………………………………………………………. ۲۱

۲-۵-۳-۱) جریانهای سدیمی گذرا و مداوم ……………………………………………………. ۲۲

۲-۶) تعدیل کانال های یونی توسط فسفوریلاسیون ………………………………………… ۲۳

۲-۶-۱) گیرنده متابوتروپیک……………………………………………………………………………۲۳

۲-۷) پروتئین کینازها……………………………………………………………………………………..۲۵

۲-۷-۱) PKA و اثر بر کانال های یونی ……………………………………………………………. ۲۵

۲-۷-۲) PKC و اثر بر کانال های یونی ……………………………………………………………. ۲۷

فصل سوم: مواد و روش­ها

۳-۱) حیوانات ………………………………………………………………………. ۳۰

۳-۲) تشریح و آماده سازی گانگلیون عصبی جهت ثبت …………………………………… ۳۱

۳-۳) محلول­ها و داروها ……………………………………………………………………………….. ۳۲

۳-۴) ثبت داخل سلولی ………………………………………………………………………………… ۳۲

۳-۵) مراحل آزمایش ……………………………………………………………………………………. ۳۴

۳-۶) پارامترهای الکتروفیزیولوژیک مورد مطالعه …………………………………………… ۳۴

۳-۷) آزمون آماری ……………………………………………………………………. ۳۶

فصل چهارم: نتایج

۴-۱) ویژگی های فعالیت خودبخودی و برانگیخته نورون های حلزون در شرایط کنترل…………………………. ۳۸

۴-۲) اثرات غلظت­های ۱/۰ و ۲/۰ میلی­مولار لینالول بر ویژگی­های الکتروفیزیولوژیک نورون­های حلزون ..……. ۳۹

۴-۲-۱) ویژگی های پتانسیل عمل خود بخودی در حضور لینالول ۱/۰ میلی مولار .. ۳۹

۴-۲-۲) ویژگی های پتانسیل عمل خودبخودی در حضور لینالول ۲/۰ میلی مولار .۴۷

۴-۳) ویژگی های پتانسیل عمل خودبخودی در حضور لینالول و مهار کننده های کانال های کلسیمی نیکل کلرید و نیفدیپین …… ۵۱

۴-۴) ویژگی های پتانسیل عمل خودبخودی در حضور لینالول و مهارکننده­های پروتئین کینازها،کلریترین و H89 …. 53

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
۵-۱) بحث ………………………………………………… ۵۷

۵-۱-۱) تغییر در ویژگی های پتانسیل عمل در حضور لینالول …………. ۵۷

۵-۱-۲) تغییر در فعالیت نورونی و بروز الگوی burst در حضور لینالول…………….۶۰

۵-۲) نتیجه گیری ……………………………………………………………… ۶۳

۵-۳) پیشنهادات برای مطالعات آینده ……………………………………… ۶۳

فهرست منابع و ماخذ ……………………………………………………………. ۶۵

۵,۰۰۰ تومان – خرید
مطالب پیشنهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *